Zaawansowane czynności resuscytacyjne u osób dorosłych
KURS ADVANCED CARDIOVASCULAR LIFE SUPPORT (ACLS)
Zaawansowane czynności resuscytacyjne u osób dorosłych (Advanced Cardiovascular Life Support), w których położono nacisk na znaczenie ciągłej resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO), bazują na umiejętnościach z zakresu podstawowych czynności resuscytacyjnych (BLS). Kurs został opracowany przez American Heart Association (AHA) w oparciu o najnowsze dane naukowe zawarte w Wytycznych American Heart Association (AHA) oraz International Liaison Committee on Resuscitation (ILCOR) w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz doraźnego postępowania w zaburzeniach krążenia zgodnie z aktualnymi wytycznymi.
Dla kogo szkolenie?
Głównymi odbiorcami szkolenia są: personel medyczny mogący mieć kontakt z pacjentem w stanie zagrożenia życia (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, rehabilitanci, radiolodzy, etc.).
Cel szkolenia
Uczestnicy kursu rozwijają swoje umiejętności w zakresie diagnozowania oraz podejmowania interwencji w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK) i oddechu, ostrej arytmii, świeżego udaru i ostrych zespołów wieńcowych oraz w okresie po powrocie spontanicznego krążenia przez ćwiczenia praktyczne i aktywne uczestnictwo w symulowanych przypadkach. Kurs przygotowuje do bycia członkiem zespołu resuscytacyjnego jak również do bycia liderem tego zespołu. Ćwiczenia przewidują postępowanie z pacjentem w warunkach szpitalnych jak również przedszpitalnych.
Informacje w pigułce:
Treść szkolenia/moduły
Czas trwania szkolenia
Egzamin i certyfikat
Materiały szkoleniowe
Cechy i korzyści
Treść szkolenia/moduły
- Przeprowadzanie oceny według algorytmu BLS oraz oceny wstępnej i wtórnej w celu systematycznej oceny stanu dorosłych pacjentów.
- Szybkie i sprawne prowadzenie podstawowych czynności resuscytacyjnych z naciskiem na wczesne rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej oraz jak najszybsze użycie automatycznego defibrylatora (AED).
- Szybkie rozpoznanie i leczenie zatrzymania oddechu.
- Omówienie szybkiego rozpoznania i wczesnego leczenia OZW i udaru, w tym wydawanie odpowiednich dyspozycji.
- Wczesne rozpoznanie i leczenie bradyarytmii i tachyarytmii, które mogą doprowadzić do NZK.
- Wczesne rozpoznanie i leczenie NZK do chwili przerwania resuscytacji lub przekazania opieki nad pacjentem, w tym w celu podjęcia wczesnej opieki poresuscytacyjnej.
- Skuteczna komunikacja w zespole resuscytacyjnym.
- Ocena skuteczności czynności resuscytacyjnych w przypadku nagłego zatrzymania krążenia przez ciągłą ocenę jakości RKO, monitorowanie reakcji fizjologicznej pacjenta oraz dostarczanie zespołowi na bieżąco informacji zwrotnych.
- Świadomość wpływu dynamiki pracy zespołu na jego ogólną sprawność.
- Wyjaśnienie, dlaczego zaangażowanie zespołu szybkiego reagowania lub zespołu ds. przypadków nagłych może wpłynąć poprawić rokowania pacjentów.
- Zdefiniowanie systemów opieki.
Czas trwania szkolenia
Kurs trwa 16 godzin (zajęcia teoretyczne i praktyczne).
Egzamin i certyfikat
- Szkolenie zakończone jest egzaminem teoretycznym i praktycznym.
- Po otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminów uczestnik otrzymuje Międzynarodowy certyfikat potwierdzający ukończeniu kursu Advanced Cardiovascular Life Support (ACLS) American Heart Association ważny przez 2 lata.
- 16 punktów edukacyjnych (2*8 pkt) w ramach warsztatów z zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych prowadzonych u dorosłych.
Materiały szkoleniowe
Kursanci w ramach kursu odręcznik szkoleniowy (Advanced Cardiovascular Life Support Provider Manual eBook) przedstawiający treści nawiązujące do lekcji (prezentacji) oraz studium przypadku (ćwiczeń), które są realizowane podczas zajęć. E-book Course Manual stanowi integralną część kursu pozwalającą kursantowi pogłębić wiedzę uzyskaną w trakcie trwania zajęć oraz lepiej zrozumieć przekazywane treści.
Cechy i korzyści
- Kurs odzwierciedla stan wiedzy przedstawiony w wytycznych American College of Cardiology Foundation/AHA dotyczących postępowania w przypadku zawału mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST w badaniu EKG oraz zaktualizowanych wytycznych ACCF/AHA dotyczących postępowania z pacjentami z dusznicą bolesną niestabilną/zawałem mięśnia sercowego bez uniesienia odcinka ST w EKG.
- Wykorzystanie scenariuszy opartych na przypadkach umożliwiających wyjście poza algorytmy i przedstawienie uczestnikom w jaki sposób stosować krytyczne myślenie na potrzeby szybkiego uzyskania diagnozy różnicującej oraz skutecznego reagowania.
- Więcej przypadków i informacji, o które prosili uczestnicy, w tym aspekty farmakologiczne, toksykologiczne, oddechowe i metaboliczne.
- 68 scenariuszy, w tym obejmujące sytuacje poza szpitalem, sytuacje na oddziałach ratunkowych oraz w szpitalach, na potrzeby jak najlepszego dostosowania kursu do potrzeb uczestników.
Zarezerwuj termin
Już dziś!
Sprawdź terminy szkoleń i zarezerwuj sobie miejsce na wybrany kurs za pomocą naszego kalendarza szkoleń.